حفاظت ازحیات وحش

بوم کلبه می کوشد تا با تلاش درجهت گسترش اکوتوریسم پایدار در مناطق مجاور پارک ملی گلستان بتواند،با برگزاری تورهای عمومی طبیعت‌گردی مسولانه و تورهای تخصصی حیات وحش،گامی در جهت شناسایی ارزش های حفاظت و ارتقا سطح آگاهی از طبیعت برای بوم‌گردان و طبیعت گردان بردارد. بدین منظور متناسب با هر فصل و جذابیت های طبیعی پارک ملی‌گلستان از جمله فصل های زادآوری،جفت گیری...حیات وحش برای آشنایی بیشتر طبیعت گردان با نحوه ردیابی و رفتار حیوانات، نحوه استتار در طبیعت با همکاری ردیابان حیات وحش(شکارچیان سابق) و هماهنگی با مسولین پارک برنامه های ویژه‌یی تدارک می بیند.

برنامه قوچ مستی

در آذرماه قوچ های اوريال به تشكيل حرمسرا پرداخته و گهگاه درگیری هایی در بین قوچ ها مشاهده می شود كه فرصت ديدن آن در این فصل امكان پذير مي گردد. اين برنامه در مناطق استپي برگزار مي شود.براي حضور در اين برنامه لباس استتار صحرا(رنگ هاي خاكي،قهوه يي)،دوربين چشمي،لباس گرم،باران گير و بادگير بي صدا ،توانايي پياده روي ١٥ كيلومتر لازم است.بخشي از مسير توسط ماشين انجام مي گيرد. در این مسیرها  ردیابان حیات وحش( شکارچیان سابق ) و حامیان امروز طبیعت راهنمای ما خواهند بود.

برنامه گاوبانگى گوزن قرمز

هرسال نيمه شهريور تا نيمه مهر ماه، گوزن های قرمز به فعالیت تولید مثل می پردازند.با سر دادن بانگ و آواهایی توسط گوزن های نر، ساير نرهای بالغ نیز به رقابت فرا خوانده می شوند که اصطلاحا گاوبانگی نامیده می شود.اين يكى از بهترين و تنها فرصت هايى است امكان ديدن  بزرگترين گوزن ايران فراهم مى شود. اين پديده از جذابيت هاى ویژه اكوتوريستى در پارك ملى گلستان است.


 


طبیعت گردان می توانند با فعالیتهای گروه ها،محققین و پروژه های حفاظتی از جمله پروژه حمایت از پلنگ در پارک ملی گلستان آشنا شوند و  علاوه بر آن نقش حضور طبیعت گرد مسؤل، را درحفاظت دریابند. بخشی از هزینه های این برنامه ها صرف حفاظت از حیات وحش پارک ملی گلستان می گردد.

ارسال پیام
نام
ایمیل
پیام
کد تصویری
عضویت در خبرنامه
ایمیل
کد تصویری
دریافت پیامک
تلفن همراه
کد تصویری