مرال (گوزن قرمز)

 

حفاظت از گوزن قرمز

پارک ملی گلستان از دیرباز یکی از زیستگاه‌های پرجمعیت گوزن قرمز(مرال) در ایران بوده‌است. اما براساس آمار موجود، جمعیت مرال طی 30 سال گذشته کاهش چشمگیری داشته‌است.
مرال‌های نر بالغ در فصل جفت‌گیری از اواسط شهریورماه برای جلب ماده‌ها و تشکیل حرمسرا رقابت می‌کنند. در فاصله‌ی زمانی حدود 40 روز با سر دادن بانگ و آواهایی، نرهای بالغ دیگر به رقابت فرا ‌خوانده می‌شوند که گاوبانگی نامیده می‌شود.
زمان گاوبانگی هرسال تهدیدی جدی برای آنها است چرا که شکارچیان با تقلید صدای مرال نر، توسط شاخی که در آن می‌دمند(گوکل) این حیوان را می‌فریبند تا به اندازه کافی به آنها نزدیک شود. گوکل کشیدن یکی از شیوه‌های ردیابی بومی مختص این منطقه است.
این رفتار فراخوانی می‌تواند تهدیدی برای گوزن باشد و یا اینکه به فرصتی برای تماشای بهتر آن از نزدیک تبدیل گردد. به‌دلیل آسیب‌پذیری جانور در این دوره خاص، هرساله در این فصل مسوولین پارک ملی گلستان با برپایی ایستگاه‌ها و چادرهای مراقبت در مقابل تخلف‌های احتمالی به حفاظت ویژه می‌پردازند.
بوم‌کلبه ‌ترکمن با اجرای تورهای گاوبانگی سعی دارد از طریق فراهم آوردن زمینه‌های آشنایی علاقمندان با این حیوان، رفتار و زیستگاه آن،گامی در جهت حفاظت بردارد.
در این برنامه آن‌دسته از شکارچیان سابق که امروز به حامیان طبیعت تبدیل شده‌اند تجارب با ارزش خود را در این زمینه در اختیار بازدیدکنندگان می‌گذارند و با جلب حیوان تا فاصله‌های بسیار نزدیک، فرصت‌های استثنایی روبرو شدن علاقمندان با این جانور باشکوه را فراهم می‌کنند.

 


 

ارسال پیام
نام
ایمیل
پیام
کد تصویری
عضویت در خبرنامه
ایمیل
کد تصویری
دریافت پیامک
تلفن همراه
کد تصویری